„Poszedłem bardzo daleko, daleko, ale moja postać trzyma mnie blisko domu”.
Fran Drescher

Islandia – jeden z krajów skandynawskich, położony na Oceanie Atlantyckim pomiędzy Europą i Ameryką Północną. Islandia jest zaliczana do obszarów Arktyki.

Według teorii Tektoniki Płyt, Islandia jest znajduje się na „Plamie Gorąca” Grzbietu Śródatlantyckiego i powstała z erupcji wulkanicznych, we wczesnym Kenozoiku, około 24 milionów lat temu, co czyni ją najmłodszym krajem kontynentu europejskiego.

Pod względem aktywności geologicznej Islandia jest jednym z najbardziej żywych regionów na Ziemi. Znajduje się tutaj 30 aktywnych systemów wulkanicznych, z których 13 wybuchło od czasu osiedlenia się pierwszych mieszkańców, czyli od roku 874. Erupcje wulkaniczne (średnio co 4-5 lat) wraz z trzęsieniami ziemi (codziennie po kilka trzęsień o amplitudzie >3 w skali Richtera), współczesnymi procesami erozji i aktywnością geotermalną sprawiają, że rzeźba terenu tej wyspy stale ulega zmianom.

Nie bez powodu krajobraz Islandii jest określany jako „księżycowy”. To właśnie tutaj odbyły się pierwsze próby Neila Armstronga i 30 innych astronautów z NASA przed pierwszym wylotem na Księżyc w 1969 roku.

Za każdym razem, gdy wyjeżdżam poza Islandię najbardziej tęsknię za świeżym islandzkim powietrzem oraz wodą, które są największym skarbem mojego nowego domu.

Seria została wykonana na Islandii, latem 2017 roku.